راهنمای خرید, موتور برق

اصول کار موتور برق و دانستنی های آن

اصول کار موتور برق و دانستنی های آن

موتور برق، یکی از اجزا و دستگاه‌های پرکاربرد صنعت است؛ که از آن استفاده‌های گوناگونی در بخش‌های مختلف صنایع متعدد می‌شود.

این دستگاه، با کمک سوخت خاصی که عموما بنزین، گازوئیل یا گاز است؛

انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌نماید. علاوه بر این، این موتورها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند؛ که در این مقاله به این موارد می‌پردازیم.

موتور برق چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

موتور برق که از آن با نام (Engine Generator) هم یاد می‌شود؛ نوعی موتور است که انرژی مکانیکی را ضمن سوزاندن یک سوخت خاص، به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.

اگرچه مباحث بسیاری در رابطه با خطر این موتورها برای محیط زیست وجود دارد؛مزایای استفاده از موتورهای برق و فواید بسیاری که در صنایع مختلف دارد؛ باعث می‌شود که استفاده از آن بسیار رایج و کاربردی باشد.

موتورهای برق چه اجزایی دارند؟

ست موتورهای برق را گاهی با نام Genset نیز می‌شناسند. معمولا طبقه‌بندی این موتورها، بر اساس نیروی اسب بخار، نیروی گشتاوری، وات یا کیلووات می‌باشد.

محتویات و اجزای اصلی این دستگاه‌ها نیز شامل موتور، مکانیزم تغذیه سوخت، رگولاتور سرعت ثابت موتور و رگولاتور ولتاژ موتور، سیستم خنک‌کننده و اگزاست، سیستم روغن‌زنی و… می‌باشد.

بخش اصلی این دستگاه، همان موتور است که نقش حیاتی در تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز دارد.

سوخت‌های رایج موتورهای برق چیست؟

معمولا این موتورها از سوخت‌هایی هم‌چون بنزین، گازوئیل، گاز طبیعی، پروپان، بیودیزل، آب، پس‌آب، گاز یا هیدروژن استفاده می‌کنند.

ابعاد این سیستم نیز معمولا بسته به نوع صنعت و کارایی که از دستگاه انتظار می‌رود، متفاوت است.

معمولا دستگاه‌هایی که ابعاد کوچکی دارند، از سوخت‌هایی مانند بنزین یا گازوئیل استفاده می‌کنند و با کمک آن به کار می‌افتند.

اما موتورهای بزرگ‌تر را معمولا با گازوئیل، گاز طبیعی و پروپان می‌چرخانند. اگرچه برخی از انواع این موتورها هم وجود دارند؛ که به طور همزمان هم با گاز و هم با بنزین کار می‌کنند.

به طور معمول دیزاین و طراحی موتورهای مذکور، به گونه‌ای‌ست که سعی می‌شود حداکثر بازده انرژی از آن دریافت گردد.

نوع سوخت، طراحی ابعاد دستگاه و ساختار آن، این انرژی دریافتی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. معمولا هم بسته به نوع صنعتی که موتور برای کار در آن استفاده می‌شود؛ نوع سوخت و بازده دریافتی را انحصاری و سفارشی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *