راهنمای خرید

ژنراتور های گازی تعریف، مزایا و معایب

ژنراتور های گازی تعریف، مزایا و معایب

ژنراتورهای گازی از گاز برای تولید برق استفاده می کنند. مولدهای گازی نسبت به مولدهای گازوئیلی و بنزینی مزایای چشمگیری دارند از جمله ذخیره‎سازی انرژی در مولدهای گازی آسان‎تر است زیرا گاز می‎تواند برای مدت زمان نامحدودی قابل استفاده باقی بماند.

بعلاوه گازهای طبیعی نسبت به سایر سوخت‎های فسیلی تمیزتر می‎سوزند و انتشار گازهای گلخانه‎ای را که باعث تغییرات آب و هوایی جهانی می‎شوند، کاهش می‎دهند.

ژنراتورهای گازی

ژنراتورهای گازی، همانطور که از نامشان پیداست، از گاز برای تولید برق استفاده می‌کنند.

آنها معمولاً مانند پسرعموهای بنزینی خود کار می کنند:

یک موتور احتراق داخلی مخلوطی از سوخت و هوا را به محفظه احتراق تزریق می‎کند، جایی که یک پیستون مخلوط را فشرده می‎کند.

شمع سوخت را مشتعل می‎کند و پیستون را به سمت پایین می‎راند و میل لنگ را می‎چرخاند.

میل لنگ به نوبه خود روتور ژنراتور را در یک میدان الکترومغناطیسی می‎چرخاند و جریان الکتریکی تولید می‎کند که بسته به اندازه ژنراتور می‎تواند باتری‎ها، وسایل برقی یا حتی ابزارهای با وات بالا را شارژ کند.

برخلاف ژنراتورهای بنزینی یا دیزلی، مولدهای گازی باید بتوانند سوخت گازی را به جای سوخت مایع بسوزانند.

این عمل، به یک کاربراتور نیاز دارد دستگاهی که مقدار دقیقی از سوخت و هوا را با هم ترکیب می کند و مخلوط را به سیلندرهای موتور تزریق می‎کند که مخصوص مدیریت گاز تحت فشار است.

مزایای ژنراتورهای گازی

طرفداران مولدهای گازی مزایای متعددی را بیان می‎کنند. دسترسی به گاز طبیعی در طول یک فاجعه (مانند سناریوی طوفان) آسان‌تر است، زیرا در خطوط زیرزمینی، ضد باد و طوفان حمل می‌شود و به راحتی در هر جایی که کوره‌های گاز فروخته می‌شود در دسترس است. همچنین ذخیره‎سازی آن راحت‎تر از گازوئیل یا بنزین است.

به عنوان مثال، گازوئیل در صورت نگهداری نادرست می‎تواند قارچ رشد کند، ژل شود یا رسوب ایجاد کند.

طبق گفته انجمن تامین گاز طبیعی، تا زمانی که یک ظرف پروپان دست نخورده باقی بماند، گاز می‎تواند برای مدت زمان نامحدودی قابل استفاده باقی بماند.

تغییر از سوخت های مبتنی بر نفت به جایگزین هایی مانند گاز طبیعی می‎تواند مزایایی داشته باشد که بسیار فراتر از کیف پول شما است.

گازهای طبیعی نسبت به سایر سوخت های فسیلی تمیزتر می‎سوزند و انتشار گازهای گلخانه ای را که باعث تغییرات آب و هوایی جهانی می‎شوند، کاهش می‎دهند.

و یک مولد گاز طبیعی می‎تواند با گاز حاصل از منابع بیولوژیکی (مثلاً متان استخراج شده از زباله‎های دفن زباله در حال تجزیه) به همان راحتی که بر روی گاز طبیعی استخراج شده از ذخایر گاز زیرزمینی کار می‎کند، کار کند.

با دور شدن جهان از سوخت‌های مبتنی بر نفت به طیف گسترده‌ای از منابع انرژی پایدارتر، افراد و مشاغل بیشتری گاز طبیعی را در برنامه‌های انرژی خود گنجانده‌اند.

معایب ژنراتورهای گازی

ژنراتورهای گازی بدون اشکال نیستند، به گفته یکی از شرکت هایی که مولدهای گازی را برای مصارف خانگی می فروشد، هزینه اولیه ممکن است 10 تا 20 درصد بیشتر از مدل مشابه با سوخت مایع باشد، اگرچه می‎تواند در درازمدت هزینه خود را از طریق هزینه های سوخت کمتر بپردازد.

قیمت گاز طبیعی برای مقدار انرژی معادل کمتر از نفت در نوسان است. اما تحقق این بازپرداخت ممکن است پنج تا هفت سال طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *